Beylikdüzü / İstanbul / Türkiye
Pazartesi - Cumartesi: 08:00 - 18:00

Denizyolu Taşımacılığı

Lojistik sektörü içerisinde tarihten günümüze kadar en fazla taşımacılık faaliyeti denizyolu taşımacılığı şeklinde gerçekleşmiştir. Her  geçen gün kendini geliştiren ve değişen sektörler arasında ilk sıraları paylaşan deniz yolu taşımacılığı, diğer lojistik türlerine oranla son derece avantajlıdır. Özellikle çok büyük tonajlı taşımacılık işlemlerinde hem güvenilir, hem de hızlı ve kaliteli bir taşıma sunan denizyolu taşımacılığı bir çok alanda işlevsel yönü ile en çok tercih edilen taşıma türleri arasındadır.

Denizyolu Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

Güvenli ve hızlı taşımacılık denilince akla ilk olarak gelen denizyolu taşımacılığı olmaktadır. Bir çok firma tarafından tercih edilmesinin en büyük sebepleri arasında şu avantajlar gösterilebilir:

  • Diğer taşımacılık türlerine göre daha az maliyetlidir. Öyle ki demir yolu taşımacılığından 3.5 ; kara yolu taşımacılığından ise 7 kat daha ucuzdur.
  • Çok daha büyük tonajlı yüklerin dünyanın hemen her yerine taşınabilmesini sağlar.
  • Hızlı, ergonomik ve güvenli taşımacılık sunar.

Uluslararası Denizyolu Taşımacılığı

Çok büyük ağırlığa sahip yüzlerce ton yükü en ucuz yolla taşımanın tek yolu denizyolu taşımacılığı olmaktadır. Özellikle hassas ve kırılabilir olan ürünlerin darbe almadan, sağlam şekilde taşınmasına olanak sağlar. Süreç, taşınacak olan malların gemi ya da gemilere yüklenmesi ile başlar, deniz aşırı sefer sonrası gidecek ülkenin limanına indirilmesi ile son bulur. İstenildiği taktirde diğer firmaya da ürünler teslim edilebilir.

Denizyolu Taşımacılığı Çeşitleri

Denizyolu taşımacılığı temel olarak tramp ve liner olmak üzere ikiye ayrılır. Örneğin, maden, petrol ya da kereste gibi ürünlerin taşınması tramp taşımaya bir örnektir. Geminin kalkış ve varış tarihi gibi zamanlar önemsizdir. Buna karşın liner taşımacılık alanında ön planda olan ürün değil hizmettir. Geminin ana limandan ne zaman ayrılacağı, ne zaman diğer limana yanaşacağı bilinir. Nihai limana yanaşınca taşıyıcı firma aracılığı ile taşınan ürünler ilgili firmaya teslim edilir.